چگونه در سفر دچار مسمومیت نشویم؟

اخبار و معرفی دیدنی های شهر درود لرستان

چگونه در سفر دچار مسمومیت نشویم؟

هر ساله در مسافرت های نوروزی استفاده از مواد غذایی که در طول سفر یا به خوبی نگهداری نشده یا مواد غذایی آلوده بوده است، تعداد کثیری از مردم به ویژه کودکان، مسموم و روانه بیمارستان ها می شوند .
 


چگونه در سفر دچار مسمومیت نشویم؟

اگر قصد رفتن به سفر در این ایام را دارید بهتر است با مسمومیت های رایج در طول سفر آشنا شوید و از ابتلا به آنها پیشگیری کنید با دانستن برخی نکات مهم در این زمینه قادر خواهید بود از سلامت خود و اعضای خانواده در برابر این عارضه ها پیشگیری کنید

مسمومیت در سفر

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت:بیشترین تخلفاتی که در سال های گذشته دیده شد، در زمینه بهداشت فردی و نحوه نگهداری مواد غذایی بود. بر همین اساس امسال در دستورالعمل مان تاکید کردیم که بازرسان به این موضوعات بویژه در بحث بهداشت و ایمنی مواد غذایی، توجه ویژه داشته باشند.

سید رضا غلامی، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در گفت و گویی بیان کرد:طرح نوروزی وزارت بهداشت در زمینه نظارت بر بهداشت اماکن عمومی و رستوران ها هرساله صورت می گیرد، البته در طی سال نیز به طور مستمر در ساعات اداری و غیر اداری همکاران در سرتاسر کشور به این نظارت ها مشغول هستند اما در ایام خاص مانند نوروز، محرم، ماه رمضان و... تشدید فعالیت در این خصوص صورت می گیرد.

وی ادامه داد:با نزدیک شدن به ایام نوروز، این نظارت ها در قالب مدیریت مهندسی بهداشت عمومی در سلامت نوروزی انجام می شود. به طور معمول، بازرسی ها در ساعات اداری صورت می گیرد اما در این ایام در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل را نیز همکاران مشغول به کار هستند. این طرح از 15 اسفند ماه آغاز شده و تا 15 فروردین ادامه دارد.

مسمومیت در سفر

غلامی 1240 تیم بازرسی و نظارتی را در ساعات غیر اداری و تعطیل مشغول فعالیت اعلام کرد و گفت:نظارت در برخی از شهرستان ها و مراکز استان های زیارتی مانند مشهد و قم به علاوه مراکز تفریحی و گردشگری مانند استان های ساحلی جنوبی و شمالی کشور بیشتر و شدیدتر است.

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز محیط و کار خاطرنشان کرد:اولویت کار وزارت بهداشت نظارت بر رستوران های سطح شهر، هتل ها، پایانه های مسافربری، سرویس های عمومی، اماکن و مراکز عمومی بخصوص رستوران های بین راهی، تفرجگاه ها و مجتمع های بین راهی است. این مراکز در صدر اولویت برنامه های وزارت بهداشت قرار دارد که تحت کنترل و بازرسی قرار می گیرند.

به گفته وی، بیشترین تخلفاتی که در سال های گذشته دیده می شد، در زمینه بهداشت فردی و نحوه نگهداری مواد غذایی بود. بر همین اساس امسال در دستورالعمل مان تاکید کردیم که بازرسان به این موضوعات بویژه در بحث بهداشت و ایمنی مواد غذایی، توجه ویژه داشته باشند.

غلامی اظهار داشت:بهداشت موادغذایی، نگهداری و عرضه مواد غذایی، محل و شرایط نگهداری، شرایط فراوری غذا بخصوص نگهداری غذاهای پخته، بهداشت یخچال ها و سردخانه ها تحت کنترل و بازرسی قرار می گیرد.

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز محیط و کار وزارت بهداشت نظارت بر گوشت های مصرفی در رستوران های بین راهی را وظیفه سازمان دامپزشکی اعلام کرد و گفت:البته همکاران ما در خصوص فراورده های گوشتی نظارت دارند اما سازمان دامپزشکی باید نظارت های دقیقی تری را در این رابطه انجام دهد که اتفاقا وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی طی همکاری دوجانبه فعالیت های ویژه ای را در سراسر کشور انجام می دهند. خوشبختانه در چند سال اخیر طی برنامه ریزی های صورت گرفته با سازمان های مختلف، آمارهای تخلف به شدت رو به کاهش است و درصدد آن هستیم این آمار را به صفر برسانیم.

وی تاکید کرد:سامانه پاسخگویی 190 برای رسیدگی به شکایات مردمی است لذا اگر کسی متوجه تخلفی در این موارد شد حتما اطلاع رسانی کند.

به گفته غلامی، نظارت و بازرسی از مراکز و اماکن عمومی هیچ زمانی به اطلاع قبلی مدیر آن مرکز نمی رسد.

این مسئول وزارت بهداشت در ادامه توصیه هایی به مسافران نوروزی کرد:اولین توصیه در این خصوص رعایت بهداشت فردی است و اولویت رعایت بهداشت فردی شستشوی مرتب دست هاست، برخی خانواده ها در سفر با خود مواد غذایی حمل می کنند لذا مواد غذایی پخته شده اشتباه ترین گزینه در این خصوص است. همچنین افرادی که برای صرف غذا به رستوران ها مراجعه می کنند بهداشت مکان و محیط را نادیده نگیرند و علاوه بر آن حتما غذای گرم مصرف کنند و اگر در رستورانی غذای سرد سرو شد از خوردن آن نیز اجتناب کنند.

 

مسمومیت در سفر

وی در پایان خاطرنشان کرد:در این برنامه علاوه بر بازرسی های بهداشت محیطی که بصورت تخصصی توسط اکیپ های بازرسی انجام می شود، بازرسی های مشترک نیز با سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان دامپزشکی، اداره اماکن نیروی انتظامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مراجع قضایی و ستاد نوروزی استان ها و شهرستان ها نیز انجام خواهد شد.

خوابیدن در اتومبیل روشن ممنوع

این کار سبب بروز مسمومیت کشنده با منوکسید کربن خواهد شد. همچنین از روشن کردن گاز پیک نیکی در داخل چادر و یا اتومبیل و یا در محیط بسته در طی سفر به منظور تامین گرما، جدا خودداری شود.

توصیه می شود چنانچه در یک محیط بسته و دارای بخاری نفتی یا گازی حالت تهوع، سرگیجه و خواب آلودگی داشتید، سریعاً بقیه را در جریان بگذارید و اگر مشکوک به مسمومیت با منوکسید کربن هستید سریعاً محیط را ترک کنید. هر شخصی که با گاز منوکسید کربن در تماس بوده و دارای علایم ملایم تا متوسط است باید فوراً توسط پزشک معاینه شود. نوزادان و افراد مسن، زنان حامله، افرادی که دارای ناراحتی های قلبی عروقی هستند چنانچه با این گاز در تماس باشند حتی در صورت نداشتن علامت حتماً باید توسط پزشک معاینه شوند.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.