قبل یا بعد از صبحانه مسواک بهتر است؟

اخبار و معرفی دیدنی های شهر درود لرستان

قبل یا بعد از صبحانه مسواک بهتر است؟

مسواک زدن مرتب دندان ها بسیار مهم است اما مسواک زدن به روش صحیح و در زمان مناسب نیز به همان اندازه پراهمیت است. بسیاری از افراد به روش خود اینکار را انجام می دهند و عادت دارند تنها قبل از خواب مسواک بزنند.

مسواک زدن قبل از خواب عادت بسیار خوبی است اما باید بدانید که مسواک زدن قبل از صرف صبحانه نیز اهمیت زیادی دارد. شاید فکر کنید که به انجام اینکار در صبح احتیاجی نیست چون قبل از خواب دندان های خود را یک بار مسواک زده اید. علاوه بر این مواقعی وجود دارد که مسواک زدن دندانها درست بعد از خوردن غذا، بیشتر می تواند مضر باشد تا مفید!

آیا مسواک زدن دندان ها قبل از صبحانه بهتر است یا بعد از آن؟

مسواک زدن قبل از صرف صبحانه بهتر است. بسیاری از افراد فکر می کنند بهتر است بعد از صرف صبحانه دندان های خود را مسواک بزنند تا از شر بقایای مواد غذایی در بین دندان های خود خلاص شوند. این ایده قطعاً منطقی است اما حقیقت این است که بهتر است بعد از صرف صبحانه از مسواک زدن خودداری کنید. به همین دلیل است که دندانپزشکان به افراد توصیه می کنند قبل از صرف صبحانه مسواک بزنند. اما چرا؟ برای یافتن علت آن، به موارد زیر توجه کنید:
در حال مسواک زدن


1-هنگام استراحت و در طول خواب، دندان ها پلاک می گیرند

حتی اگر دندان های خود را قبل ازخواب مسواک زده باشید، باز هم در طول شب پلاک می گیرند. پلاک در اصل باکتری هایی است که به سطح دندان ها می چسبند. این باکتری ها تغذیه می کنند و اسیدهایی را آزاد می کنند که می توانند مینای دندان را تضعیف کنند. شما می توانید به کمک مسواک زدن قبل از صرف صبحانه، این پلاک ها را از بین ببرید. علاوه بر این به شما کمک می شود تا یک لایه ی محافظی از فلوراید روی دندانهای خود ایجاد کنید و اثرات بد قندها و اسیدهای مصرفی در زمان صبحانه را محدود کنید.

2-مسواک زدن بعد از صبحانه باعث آسیب رساندن به مینای دندان می شود

شما باید قبل از صرف صبحانه، دندان های خود را مسواک بزنید به خصوص اگر از غلات شیرین، آب پرتقال، شربت یا خوراکی های اسیدی و شیرین بعنوان صبحانه استفاده می کنید. نکته ی جالب اینجاست که باید بلافاصله بعد از صرف صبحانه از مسواک زدن خودداری کنید زیرا کشیده شدن مسواک روی دندان می تواند مینای نرم شده را از بین ببرد و موجب ورود عمیق تر اسید به دندان ها شود. بنابراین بهتر است قبل از صرف صبحانه مسواک بزنید.

بعد از صرف صبحانه چه کار کنیم؟

همانطور که در بالا اشاره شد، بهتر است قبل از خوردن صبحانه مسواک بزنیم اما برای خارج کردن بقایای مواد غذایی از بین دندان ها، باید پس از صبحانه دهان خود را کاملا بشویید. برای انجام اینکار می توانید از دهانشویه های غیر الکلی استفاده کنید یا به سادگی از آب استفاده کنید. به این ترتیب باقی مانده ی غذا از دهان و بین دندان ها خارج می شود.

افرادیکه هنوز هم مسواک زدن بعد از صبحانه را ترجیح می دهند چه کار باید بکنند؟

مطمئنا دلایل قانع کننده ای برای مسواک زدن قبل از صبحانه وجود دارد اما برخی از افراد عادت به مسواک زدن پس از صرف صبحانه دارند. اگر واقعاً می خواهید بعد از صرف صبحانه مسواک بزنید، حداقل نیم ساعت صبر کنید و سپس اینکار را انجام دهید. اگر نیم ساعت پس از صرف صبحانه مسواک بزنید، بزاق دهان وقت بیشتری برای کاهش PH خواهد داشت. به این ترتیب با وجود مسواک زدن بعد از خوردن صبحانه، احتمال آسیب رسانی به مینای دندان کمتر است.

چیزهایی که باید در مورد مسواک زدن بدانید

در این واقعیت شکی نیست که مسواک زدن مرتب دندان ها برای ارتقاء سلامت دهان و دندان مهم است. علاوه بر مسواک زدن قبل از صبحانه، باید نکاتی در مورد نحوه ی به حداکثر رساندن فواید مسواک زدن یاد بگیرید. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در خاطر داشته باشید:

1- همیشه یک مسواک مناسب را انتخاب کنید

اگر ابزار مناسبی نداشته باشید، نمی توانید مسواک زدن را به خوبی انجام دهید. برای انتخاب بهترین مسواک، محصولی را انتخاب کنید که به راحتی بتواند به مکانهایی از دهان که به تمیز کردن نیاز دارد، دسترسی پیدا کند. پس مسواک هایی که سر بزرگی دارند را انتخاب نکنید به خصوص اگر دهان شما کوچک است. علاوه بر این شما باید مسواک های نرم را انتخاب کنید. موهای مسواک باید به اندازه ای نرم باشند که کاملاً خم شوند و به انتهای دندانها برسند. موهای سخت مسواک می تواند به ساختار دندان آسیب بزنند.

2- حداقل 2 دقیقه مسواک بزنید

شستن سریع دندان ها هیچگاه ایده ی خوبی نیست. اطمینان حاصل کنید که حداقل 2 دقیقه مسواک می زنید. اگر گاهی اوقات زمان کافی ندارید می توانید دندان ها را سریعتر بشویید، اما به اینکارعادت نکنید. شما باید از ذرات غذایی که ممکن است در پشت دندان های شما گیر کرده باشد خلاص شوید.

3- بیش از حد مسواک نزنید

صرف وقت زیاد برای مسواک زدن نیز ایده خوبی نیست (چه اینکار را قبل از صرف صبحانه انجام دهید و چه بعد از آن). دو دقیقه معمولاً برای تمیز کردن کامل دهان کافی است. علاوه بر این باید از مسواک زدن خیلی محکم دندان ها خودداری کنید. با ساییدن محکم مسواک روی دندان ها، ممکن است مینا آسیب ببیند. نیازی به زیاده روی در اینکار نیست چون پلاک شل و نرم است پس به مسواک زدن نرم و ملایم هم پاسخ می دهد. مسواک زدن را بعنوان راهی برای ماساژ دادن دندان ها در نظر بگیرید نه روشی برای ساییدن آنها!

4- روش را تغییر دهید

باید کمی کار را تغییر دهید و همیشه از مسواک زدن به یک روش خودداری کنید. مهمترین چیز این است که از جایی دیگر شروع کنید. این کمک می کند تا مطمئن شوید که به هر منطقه از دهان به یک اندازه توجه می شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که هنگام استفاده از مسواک در مقابل خط لثه، زاویه 45 درجه را حفظ می کنید. هنگام مسواک زدن، زبان را فراموش نکنید.

5- مراقب رژیم غذایی خود باشید

مصرف مقادیر زیاد نوشابه های گازدار، نوشیدنی های انرژی زا و آب نبات های ترش هم درست مانند شیرینی جات می تواند بر سلامت کلی دندان های شما تأثیر بگذارد. بسیاری از موارد به ظاهر سالم مانند آب پرتقال، آب سیب و قهوه نیز حاوی اسید هستند و می توانند به مینای دندان آسیب بزنند. مصرف این مواد را محدود کنید و هرگز دندان های خود را بلافاصله پس از مصرف مواد ترش یا اسیدی مسواک نزنید.
منبع
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B3%D9%88%D8%A7%DA%A9

بهترین دمنوش ها برای صبحانه

شروع یک روز شاداب و پر از انرژی، می تواند با نوشیدن انواع سالم و ساده نوشیدنی های طبیعی برای ناشتا همراه باشد. در این نوشتار چند نمونه از این نوشیدنی ها را که همگی ساده، اقتصادی و صرفه جویی در وقت را به همراه دارند، معرفی می کنیم:

چای سبز: 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از روزیاتو، چای سبز که از جمله چای های پرمصرف در سراسر دنیا محسوب می شود، با دارا بودن خواص آنتی اکسیدان، محرک خوبی برای سوخت و ساز مناسب بدن در ابتدای روز است. این چای خواص دیورتیک نیز دارد که برای آن دسته از کسانی که با چشمانی پف دار از خواب برمی خیزند، گزینه مناسبی به حساب می آید. این چای، فعالیت کلیه ها را تحریک می کند. ضد سرطان قوی می باشد و محافظ طبیعی برای دندان های شما نیز هست. برای جذب بهتر چای سبز بهتر است آن را در خارج از وعده های اصلی غذایی خود میل کنید.

دمنوش زنجبیل و عسل:

اگرچه عسل و زنجبیل هر کدام به تنهایی دارای خواص بسیار زیادی هستند اما ترکیب آنها با هم متابولیسم بدن را به مقدار قابل توجهی بالا می برد و انرژی زیادی تولید می کند در نتیجه در صورتی که شما در گروه افرادی قرار دارید که بیشتر مواقع از خستگی شکایت می کنید، بی اشتها، سرمایی و بی حس و حال هستید، این دمنوش نوع بسیار مناسبی برای وعده ناشتای شما خواهد بود.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.